Wirówka do miodu – porównanie typów miodarek

Zastanawiasz się nad tym, która wirówka do miodu będzie najlepsza? Czym tak naprawdę różnią się poszczególne modele i do jakich miodów czy wielkości pasiek będą odpowiednie? Porównaliśmy dla ciebie popularne typy miodarek, pomagając ci w doborze najbardziej optymalnego modelu do swojej pasieki. Dowiedz się, czy znasz najważniejsze różnice!

Wirówka do miodu

Wirówka do miodu – przypomnienie podstawowych różnic

Miodarka to urządzenie, którego używa się do odwirowywania miodu. Składa się z bębna oraz wirnika, w którym umieszcza się ramki. Wszystkie jej elementy są bezpieczne, odporne na korozję i nie zmieniają smaku czy zapachu miodu. 

Podstawowy podział wirówek do miodu:

Miodarki diagonalne a miodarki radialne

Wirówki do miodu diagonalne są przeznaczone do ramek uniwersalnych, wielkopolskich, langstroth, a radialne do każdego typu ramek. Znaczne różnice pojawiają się w średnicy bębna, gdyż pierwsze z nich zaczynają się od Ø400, kończąc na Ø600, a drugie zaczynają się od Ø600 i można wybrać model o średnicy nawet Ø1200, czyli dwukrotnie większej. 

Miodarki diagonalne i radialne można wybrać wśród takich samych linii produktów, które są dedykowane do innych rodzajów i rozmiarów pasiek. Różnice można jednak dostrzec w rodzaju napędu – pierwsze z nich są zarówno ręczne, jak i elektryczne lub mieszane, a drugie z nich wyłącznie elektryczne lub mieszane. Wirówka do miodu diagonalna dzieli się na typy od 2 do 6 plastrowej, która sugeruje jej wielkość – radialna nie posiada takiego podziału. 

Poznaj wszystkie różnice pomiędzy wirówka do miodu diagonalną a radialną.

Miodarki diagonalne a miodarki kasetonowe

Wirówka do miodu diagonalna w porównaniu do miodarki kasetonowej umożliwia odwirowanie miodu z innych typów ramek. W pierwszym przypadku, tak jak pisaliśmy wyżej, można odwirować miód z ramki uniwersalnej, langstroth i wielkopolskiej, a w wirówce do miodu kasetowej ramki ustawione w kasetach – wielkopolska, ostrowskiej, dadant, warszawska, langstroth, apipol oraz ich odmiany, co daje większe możliwości, szczególnie w średnich pasiekach. Znaczną różnicą jest również średnica bębna, która odpowiada m.in. za wydajność miodarki – diagonalna to maksymalnie Ø600, a kasetowa aż podwójna wartość czyli Ø1200. 

Obie wirówki do miodu dzielą się na typy ze względu na ilość ramek/kaset, które są w stanie pomieścić. Możliwy wybór wśród linii i napędów jest praktycznie taki sam, z przewagą na miodarkę kasetową, która ma kilka więcej możliwości. 

Poznaj wszystkie różnice między wirówką do miodu diagonalną, a kasetową.

Miodarki radialne a miodarki kasetowe

Miodarki radialne potrafią odwirować praktycznie każdy typ ramki, przy czym wirówka do miodu kasetowa ograniczone typy, o których pisaliśmy w jej porównaniu z modelem diagonalnym. Oba rodzaje urządzeń są podobnie zróżnicowane pod katem bębna, dlatego stosuje się je do pasiek o średniej oraz dużej wielkości. 

Nie zachodzą między nimi inne znaczące różnice, gdyż zarówno jedna, jak i druga wirówka do miodu jest dostępna w 4 liniach, umożliwia wybór różnorodnych napędów (przy czym kasetowa również ręczny), charakteryzując się bardzo zbliżonymi zabezpieczeniami przed korozją i innymi negatywnymi czynnikami. 

Poznaj wszystkie różnice między wirówką do miodu radialną, a kasetową.

Jaki model będzie najlepszy?

Jeśli wciąż zastanawiasz się nad tym, który z modeli będzie dla ciebie najlepszy, zobacz na nasz poprzedni wpis o tym, jak wybrać miodarkę do miodu oraz zapoznaj się z charakterystyką naszych linii produktów. Wybór odpowiedniej wirówki do miodu będzie wpływał na twój późniejszy komfort pracy i jej efektywność – nie pozwól, by brak wiedzy spowolnił rozwój twojej pasieki!
 


‹ Powrót do listy wpisów