Wirowanie miodu: jak i kiedy wirować miód?

Wirowanie miodu jest niezbędnym procesem podczas każdego miodobrania. Należy jednak dobrać odpowiedni sprzęt dopasowany do rodzaju miodu i wielkości naszej pasieki, a następnie prawidłowo ocenić, czy produkt pszczeli jest już dojrzały. Zobacz, co musisz wiedzieć o wirowaniu miodu, by wszystko przebiegło bez większych problemów.

jak wirować miód

Miodarka do twojej pasieki

By mówić o temacie wirowania miodu i zastanawiać się nad tym, kiedy wirować miód akacjowy czy spadziowy, musimy zacząć od zakupu sprzętu. Miodarka powinna być dopasowana do rozmiaru pasieki, ale także do chęci poświęcenia przez nas czasu i siły. 

Miodarki diagonalne są polecane głównie do małych, amatorskich pasiek – są one najmniej kosztowne, jednak wymagają największego nakładu pracy, gdyż są to często urządzenia ręczne. Mieszczą w sobie zaledwie kilka plastrów, dlatego będą wystarczające do małych gospodarstw pasiecznych.

Miodarki radialne i miodarki kasetowe są polecane do średnich i dużych pasiek. Pierwsze z nich charakteryzują się tym, że ramki umieszcza się promieniście w stosunku do osi wirnika, a miód wylatuje jednocześnie z obu stron plastra. Ułatwia to i przyspiesza wszelkie prace. 

Miodarka kasetowa umożliwia za to odwirowanie największej ilości ramek, które ustawia się w ażurowych kasetach. Miód wylatuje z jednej strony, a następnie uruchamia się bieg wsteczny, by odwirować drugą stronę. 

Ciekawym rozwiązaniem są również miodarki radialno-kasetowe, które łączą zalety obu wspomnianych wyżej urządzeń.

Kiedy pierwsze wirowanie miodu

Kiedy wirować miód? Przede wszystkim wtedy, gdy jest on dojrzały. Po skończonym pożytku powinniśmy udać się do pasieki i przyjrzeć się plastrom. Jeśli nie widać na nich świeżych kropli i są poszyte woskiem do przynamniej 2/3 wysokości, możemy przejść do odwirowywania miodu. 

To, kiedy wirować miód lipowy i inny gatunek będziemy ustalali indywidualnie. Miód odbieramy w zależności od prędkości zanikania pożytku. 

Jak wirować miód

Jeśli wiemy już, kiedy wirować miód rzepakowy, musimy wiedzieć, jak prawidłowo wykonać wszystkie czynności. Przede wszystkim odsklepiamy plastry i jak najszybciej wstawiamy je do miodarki w taki sposób, by zrównoważyć ciężar przeciwległych. Jasne plastry odwirowujemy ostrożnie, przy czym pierwszą stronę zawsze wolniej niż drugą. Po skończonym wirowaniu spuszczamy miód korzystając z kranu, do podstawionego wiadra z sitem, które ma zatrzymać drobne zanieczyszczenia. Następnie przelewamy całość do odstojnika, by produkt pszczeli mógł się wyklarować.

Wirowanie dla każdego

Wirowanie miodu jest jedną z końcowych czynności podczas miodobrania, do którego potrzebujemy odpowiedniej ilości wiedzy i odpowiedniego sprzętu. Z czasem z pewnością nabędziemy doświadczenia, które pomoże nam odpowiednio określać dojrzałość miodu, sprawiając, że wirowanie będzie prostą, intuicyjną czynnością.


‹ Powrót do listy wpisów