Kremowanie miodu

Kremowanie miodu nie jest popularną praktyką, jednak coraz więcej pszczelarzy rozważa jej zalety i wady, chcąc wprowadzić urozmaicenie wśród oferowanych produktów. Zobacz, na czym polega cały proces, jakie maszyny będą niezbędne i jakie są najlepsze sposoby na zmianę konsystencji miodu.

kremowanie miodu

Co to jest kremowanie miodu?

Kremowanie miodu polega na zmianie jego konsystencji na taką, która będzie łatwa w użytkowaniu, pozbawiając go grudek i dużych kryształów. Prawidłowo przeprowadzony proces z wykorzystaniem kremownicy do miodu nie zmieni właściwości produktu, dzięki czemu będzie on pełnowartościowy. Temu procesowi można poddać praktycznie każdy gatunek miodu – co ciekawe, jego waga staje się dużo niższa niż waga skrystalizowanego produktu o tej samej objętości. 

Kremowanie miodu – czy warto?

Kremowanie miodu zmienia jego konsystencję, a co za tym idzie, produkt pszczeli wygląda przez cały czas świeżo. Nie powraca on już do innej formy, dzięki czemu nie ma obaw o ponowne skrystalizowanie. Niekiedy zdarza się, że zamienia się on w patokę w przypadku przechowywania w zbyt wysokich temperaturach, ale są to rzadkie przypadki. Skremowany miód nadaje się zawsze do posmarowania, ponadto nie lepi się do rąk i nie pozostawia plam na odzieży. Nie ulega on rozwarstwieniu, nie psuje się, stając się świetnym zamiennikiem niezdrowych kremów czekoladowych czy orzechowych, które zawierają znaczne ilości cukru. 

Skremowany miód nie traci swoich wartości odżywczych ani właściwości i może być używany przez cały rok.

Po co kremować miód? 

Kremowanie miodu pomoże zwiększyć dochody w pasiece. Ze względu na to, że wymaga dodatkowych procesów, nakładu czasu, a nawet finansów, tak przygotowany produkt pszczeli można sprzedawać po wyższej cenie. Ponadto w dobrym roku, w którym na jesień nastąpi ogromna podaż, kremowanie miodu jest świetnym sposobem na zdobycie nowych konsumentów. Tą formę uwielbiają dzieci i wszystkie osoby, które nie przepadają za wyrazistym smakiem miodu w formie patoki lub nie lubią skrystalizowanych produktów. 

Jak kremować miód?

Na czym polega kremowanie miodu? Mówiąc w uproszczeniu na zmianie jego konsystencji na kremową. Kiedy kremować miód? Można tego dokonać praktycznie od razu po zbiorach bądź po czasie, w zależności od wybranej metody. Wykorzystujemy miodarki diagonalne lub miodarki kasetowe do odwirowania miodu z ramek, a następnie przechodzimy do kolejnych procesów.

Metoda 1 – Mieszanie miodu

Mieszanie miodu można przeprowadzić na wiele sposobów, nawet bez profesjonalnych urządzeń, które można pominąć w małych, amatorskich pasiekach. Produkt pszczeli kremujemy dopiero wtedy, gdy krystalizacja będzie zajmowała już jedną trzecia naczynia. Jeśli wykonany czynności zbyt późno, gdy kryształów będzie już zbyt wiele, możemy doprowadzić do dostania się bąbelków powietrza, które w połączeniu z wodą zawartą w miodzie mogą jedynie przyspieszyć fermentację. W ten sposób zniszczymy produkt pszczeli zamiast zmienić jego konsystencję. 

Do mieszania możemy wykorzystać kremownice miodu, które są dedykowane dla profesjonalnych bartników. Są to urządzenia produkowane z wysokiej jakości stali nierdzewnej bądź kwasoodpornej, przystosowanej do kontaktu z żywnością. Kremownica miodu jest zazwyczaj wyposażona w sterownik automatyczny, który przez określony czas miesza, a następnie przewiduje postój. Takie maszyny różnią się pojemnością, posiadają często możliwość regulacji obrotów oraz inne funkcjonalności. 

kremowanie miodu

Metoda 2 – zaszczepienie miodu

Kremowanie miodu może być wykonane także poprzez szczepienie, do którego również używa się kremownicy miodu. W tym przypadku wzorcową konsystencję miodu dodajemy do miodu, który chcemy skremować – w ten sposób przyspieszymy cały proces. Mieszamy go i pozostawiamy nawet na 2 tygodnie w temperaturze ok. 15 ºC. Następnie podgrzewamy go do temperatury 40 ºC i 2 razy mieszamy, przelewamy do słoików.

Pamiętajmy jedynie o tym, że miód musi być miękki, ale nie płynny. Miód wzorcowy powinien być dodany w objętości 10-20% w stosunku do miodu przeznaczonego do kremowania. Ważne jest utrzymanie tej samej temperatury. 

Metoda  3 – szok termiczny

Niektórzy bartnicy stosują również metodę termiczną, wkładając świeżo odwirowany i wyklarowany miód do zamrażarki. Przechowujemy produkt pszczeli w temperaturze od -5 ºC do -18 ºC przez około 7 dni. Po wyjęciu go z zamrażalnika będzie on kremowy, lekko lejący się i nigdy już nie zmieni formy na stałą. 

Nowa recepta na podniesienie zysków ze sprzedaży

Kremowany miód smakuje szczególnie dzieciom i osobom, które szukają urozmaicenia wśród codziennych produktów. Jak wszyscy wiemy, ten produkt pszczeli wciąż posiada wszystkie najważniejsze właściwości, dbając o zdrowie i nasze samopoczucie. Jeśli nigdy nie próbowaliście wytworzyć kremowanego miodu, najwyższa pora spróbować – zastosujcie się do naszych wskazówek i sprawdźcie, czy będzie to nowy sposób na generowanie zysków z pasieki.


‹ Powrót do listy wpisów