Jaki silnik do miodarki?

Wiele osób próbuje samodzielnie budować miodarki, zastanawiając się nad tym, jaki silnik poradzi sobie z jej docelową funkcją, jaką jest odwirowywanie miodu. Jeśli dysponujecie przestarzałym urządzeniem, którego nie chcecie wymieniać na nowe, być może silnik uległ zniszczeniu i zastanawiacie się, jaki będzie najlepszy? Zobaczcie co powinniście wiedzieć w temacie napędów do miodarek.

Silnik do miodarki – jego podstawowe funkcje

Najmniejsze miodarki nie posiadają silnika, gdyż są wyposażone w napęd ręczny, wymagający naszej pracy. Większe modele umożliwiają często pracę ręczną oraz skorzystanie z sterowania automatycznego lub półautomatycznego. 

Zastosowanie napędu do miodarki pozwala na komfortową pracę – w trakcie wirowania możemy zająć się innymi ważnymi czynnościami. Przypominamy, że w trakcie całego procesu miód wylatuje z plastrów dzięki sile odśrodkowej i zatrzymuje się na ścianie bębna, następnie spływa w dół i wydostaje się zaworem spustowym. Miodarki z napędem elektrycznym są wyposażone w urządzenia nazywane falownikiem, pozwalające zmieniać liczbę obrotów silnika, gdy ubywa miodu w odwirowywanych plastrach. Płynna zmiana obrotów powinna obejmować obszar od zera do nawet kilkuset, oraz możliwość zmiennego obciążenia, które zmniejsza się wraz z ubywaniem miodu w ramkach.

Jako ciekawostkę przywołamy fakt, że w miodarkach diagonalnych szybkość wirowania wynosi ok. 150-180 obrotów na minutę, w promienistych 280-300 obrotów na minutę. Miodarki diagonalne są zazwyczaj sterowane ręcznie.

Miodarki elektryczne są napędzane silnikiem przez przekładnię prasową, a silnik jest umieszczony wahliwie, umożliwiając regulację napięcia paska klinowego. 

W miodarkach ręcznych przekazanie napędu odbywa się za pomocą przekładni zębowo-ślimakowej. Jest ona zbudowana w taki sposób, by przy próbie zakręcenia kolbą w drugą stronę zadziałała jako hamulec. Miodarki elektryczne przekazują moment obrotowy od silnika do osi kosza przy pomocy sprzęgła powietrznego lub przekładni prasowej. Obroty wyhamowujemy za pomocą hamulca ciernego. W nowoczesnych urządzeniach silnik do miodarki jest umieszczony pod bębnem. 

Silnik do miodarki

Napęd do miodarki – jaka moc?

Odwirowywanie miodu jest określane jako energochłonna czynność, dlatego do miodarki wystarczy silnik o niewielkiej mocy – od 180 W dla małego urządzenia mieszczącego 4 plastry i od 500 W mocy dla miodarki promienistej mieszczącej w sobie 20-30 plastrów. Moc silnika do miodarki zależy od konstrukcji i może znacznie się wahać. Sam czas wirowania będzie zależny m.in., od temperatury, rodzaju miodu, stopnia wypełnienia plastra i jego wielkości. 

Elektryczny napęd do miodarki oraz jego moc i inne parametry warto sprawdzić na stronie producenta. Wtedy uzyskujemy najbardziej wiarygodne źródło, mając pewność, że zamocowany silnik poradzi sobie z wymaganiami urządzenia. Przykładowo największe miodarki Langstroth czy Dadant wymagają zastosowania motoreduktorów o mocy 1500 W (20 lub 16 ramkowe), a niewielkie ekonomiczne modele będą wyposażone w elektryczny napęd do miodarki 230 V.

Silnik to serce miodarki

Każda miodarka do średniej i dużej pasieki jest wyposażona w silnik, który stanowi jej serce. Bez niego trudno byłoby o szybkie i efektywne odwirowanie miodu, w celu uzyskania najlepszego możliwego produktu. Jeśli chcecie samodzielnie zbudować miodarkę, możecie posłużyć się naszymi wytycznymi, jednak najlepiej znaleźć podobny model i zasugerować się parametrami podanymi na stronie producenta miodarek. Pamiętajcie jedynie o tym, że urządzenia dostępne w sprzedaży są z pewnością bardziej wytrzymałe, profesjonalne i niezawodne, a w razie awarii ich silnika wystarczy go naprawić lub wymienić na taki sam model.
 


‹ Powrót do listy wpisów