Jaką miodarkę wybrać do mojej pasieki?

Miodarka to podstawowe wyposażenie każdej pasieki, dzięki któremu będziemy mogli przeprowadzić udane miodobranie. Jak jednak wybrać najlepszy sprzęt do swoich potrzeb? Jaka miodarka do małej pasieki, a jaka do średniej lub do towarowej? Zobaczcie, na co zwracać uwagę w czasie zakupu tego typu urządzenia i cieszcie się komfortowym odwirowywaniem produktu pszczelego. 

Jaka miodarka do pasieki?

Jaka miodarka – radialna, kasetowa czy diagonalna?

Miodarka to urządzenie służące do odwirowywania miodu, które jest podstawowym wyposażeniem każdego pszczelarza, niezależnie od wielkości pasieki. Jej typ można dostosowywać do rodzaju posiadanych uli, do gatunku odwirowywanego miodu oraz wielkości pasieki. Każda z miodarek składa się z bębna ze stali nierdzewnej kwasoodpornej (bądź specjalnego polipropylenu) i wewnętrznego wirnika, w którym umieszczamy plastry. Napęd wirówki tradycyjnej jest ręczny, jednak coraz chętniej korzysta się z modeli elektrycznych bądź elektryczno-ręcznych. 

Wśród miodarek wyróżnia się trzy typy urządzeń pracujących na innych podzespołach, z innym miodem i dających inną wydajność pracy – mowa tutaj o miodarkach diagonalnych, radialnych i kasetowych.

W miodarce diagonalnej umieszcza się plastry w pozycji równoległej do ściany bębna – po odwirowaniu jednej strony, musimy je przestawić i wykonać czynności na drugą stronę. Są one dostępne w wersji ręcznej, elektrycznej oraz ręczno-elektrycznej. 

W miodarce kasetonowej umieszcza się ramki w kasetach – tutaj nie musimy odwracać ramek, jedynie zmienić po odwirowaniu jednej strony kierunek wirowania. Miodarka radialna charakteryzuje się tym, że ramki są umieszczone promieniście do osi wirnika, a miód jest odwirowywany z obu stron jednocześnie.

Na rynku można również znaleźć miodarki radialno-kasetonowe, które są połączeniem dwóch ostatnich modeli.

Miodarka do małej pasieki 

Jaka miodarka do małej pasieki będzie najlepszym wyborem? Jeśli posiadamy zaledwie kilka uli, w zupełności wystarczy nam model diagonalny na 3 czy 4 plastry. Ten rodzaj miodarki charakteryzuje się dużą skutecznością wirowania, a do tego możemy dopasować jej model do typu ramki używanego w naszej pasiece. To doskonały wybór na początek przygody z pszczelarstwem.

Miodarka do średniej pasieki

W średniej pasiece najlepiej sprawdzają się miodarki kasetowe 4 czy 6 plastrowe, które skrócą czas pracy, nie generując jednocześnie dużych kosztów. Jaka miodarka do pasieki średniej zamiast kasetowej? Radzimy zainteresować się miodarką radialną, pamiętając jedynie o tym, że małe modele nadają się wyłącznie do odwirowywania ramek półnadstawkowych, a większe średnice ramek gniazdowych oraz pełnych. Niestety miodarka radialna nie sprawdzi się wtedy, gdy używamy ramek warszawskich.

Miodarka do pasieki towarowej

Pasieka towarowa wymaga używania urządzeń wydajnych i wytrzymałych, dlatego najbardziej optymalnym wyborem będzie model radialny, który w zależności od pojemności bębna jest w stanie odwirować nawet 20 ramek za jednym razem. Jaka miodarka do pasieki towarowej jest jeszcze godna uwagi? Radialno-kasetonowa, która jest polecana jako alternatywa dająca większe możliwości.

O czym jeszcze pamiętać?

Poza podstawowym rozróżnieniem modeli, rodzaju napędu czy wielkości bębna, warto zainteresować się linią miodarek. W sklepie Łysoń oferujemy modele z linii MINIMA, OPTIMA, CLASSIC i PREMIUM, które są dedykowane dla szerokiego grona odbiorców. Miodarki posiadają także wiele dodatkowych elementów takich jak podgrzewane dno i bęben miodarki, które poprawią komfort pracy. Pamiętajmy również o tym, że sama wirówka to nie wszystko – musimy jeszcze zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia, które ułatwią pracę w czasie miodobrania.
 


‹ Powrót do listy wpisów