Jak przeprowadzić miodobranie?

Pierwsze miodobranie jest dla każdego bartnika wielkim przeżyciem. Wiąże się także z dużą liczbą wątpliwości. Jaka pogoda na miodobranie będzie najlepsza? Kiedy rozpocząć wszystkie czynności i jak często zajmować się odwirowywaniem miodu?

miodobranie

Miodobranie – ile razy w roku

Kiedy pierwsze miodobranie? Powinno być ono przeprowadzone pod koniec maja albo początkiem czerwca, w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Kończą się już pierwsze pożytki, co również ma duże znaczenie, by uzyskać jak najczystszy gatunkowo miód. 

Jak często robić miodobranie? Po skończeniu się każdego pożytku, w praktyce oznacza to nawet kilka miodobrań w ciągu roku. W zależności od otoczenia, możemy zebrać miód rzepakowy, lipowy, akacjowy, gryczany czy spadziowy. Kiedy ostatnie miodobranie? Przed skoszeniem pszenicy, co w praktyce oznacza lipiec, początek sierpnia.

Jaka pogoda na miodobranie będzie najlepsza

Miodobranie należy przeprowadzić w pogodę ciepłą, bezwietrzną, gdy nie zapowiada się nagła zmiana warunków. Podchodzimy do uli wcześniej przygotowani, rankiem, gdy większość pszczół zbieraczek wyleci już z ula na pożytki. Dzięki temu nie tylko łatwiej przeprowadzimy wszystkie prace, ale także zminimalizujemy ryzyko rabunków przez inne rodziny pszczele.

Sprzęt niezbędny do miodobrania

Podczas miodobrania niezbędne będzie kilka mniejszych narzędzi oraz sprzęty. Należy wyposażyć się przede wszystkim w podkurzacz z paliwem, dłuto pasieczne do przeglądania plastrów oraz transportówkę do przeniesienia ramek do pracowni pasiecznej. Przydatne będą również: szczotka do omiatania owadów i widelec do odsklepiania miodu. 

Niezbędna jest także miodarka, która musi być dopasowana do rozmiaru pasieki i jej charakteru. Miodarki diagonalne mieszczą w sobie zaledwie kilka ramek, dlatego są idealne do mniejszych, amatorskich pasiek. Miodarki radialne i miodarki kasetowe mieszczą nawet kilkadziesiąt ramek jednocześnie i są bardzo zautomatyzowane, dzięki czemu sprawdzą się w średnich i zawodowych pasiekach. 

Jak przeprowadzić miodobranie

Otwieramy nadstawkę i odymiamy owady. Odstawiamy nadstawkę na równą powierzchnię i nakrywamy ją kawałkiem mokrego materiału. Do wylotka przystawiamy pomost. Wyjmujemy zasklepione ramki z dojrzałym miodem, omiatamy je zmiotką ze pszczół, jednak nigdy nie bezpośrednio do ula i wkładamy je do transportówki. 

W pracowni odsklepiamy miód i niezwłocznie wkładamy ramki do miodarki, gdyż z plastrów wypływa miód. Odczekujemy konieczny czas do odwirowania, a następnie spuszczamy miód kranikiem do wiadra z sitem, które wyłapuje drobne zanieczyszczenia. Ostatnim krokiem w miodobraniu jest przelanie miodu do odstojnika na kilka dni.

Owocne miodobranie

Miodobranie jest niezbędnym procesem w każdej pasiece, który na początku może sprawić nie lada trudności. Już po czasie z pewnością zdobędziemy niezbędne doświadczenie i sprzęt, który pomoże w uzyskaniu pysznego miodu.


‹ Powrót do listy wpisów