Dojrzałość miodu

Początkujący bartnicy, którzy dopiero zakładają pasiekę i przygotowują się do pierwszego miodobrania w kolejnym sezonie, zadają sobie wiele pytań dotyczących miodu – kiedy będzie on gotowy do zbioru i co stanie się, jeśli za szybko go odwirujemy? Ile razy do roku trzeba będzie wykonać miodobranie i czy dojrzałość ma związek z rodzajem miodu?

dojrzałość miodu

Kiedy jest dojrzały miód

W okresie wiosennym rośliny bujnie się rozwijają, co sprzyja aktywności owadów. Rodzina pszczela intensywnie zbiera i magazynuje nektar w miodni, przerabiając go w końcu na miód. Jest on dojrzały wtedy, gdy zostaje zgromadzony oraz zagęszczony w komórkach plastrach na tyle, że po potrząśnięciu ramki nie wylewają się krople nektaru. Próbę dojrzałości powinniśmy przeprowadzić rankiem, gdy pszczoły rozpoczynają intensywne loty. Wieczorem może być ona nieudana.

Jak sprawdzić dojrzałość miodu

Dojrzałość miodu możemy sprawdzić za pomocą refraktometru, bądź bez użycia dodatkowych urządzeń. Jeśli po przeprowadzeniu próby nie jesteśmy pewni, przyjrzyjmy się wyglądowi plastra. Jak ocenić dojrzałość miodu rzepakowego lub innego gatunku? Powinien on być poszyty woskowymi wieczkami przynajmniej do 2/3 wysokości, co określa się zasklepieniem plastra. 

Niedojrzały miód 

Jeśli odwirujemy niedojrzały miód, może on po prostu sfermentować, nie nadając się do spożycia. Niedojrzały produkt pszczeli nie posiada ani pełni swoich walorów smakowych, ani właściwości chemicznych. 

Kiedy przeprowadzić miodobranie

Pierwsze miodobranie dojrzałego miodu powinniśmy przeprowadzić już końcem maja lub początkiem czerwca, w zależności od warunków atmosferycznych. Należy tę datę dopasować do końca pożytków, by uzyskać jak najczystszy miód. Kolejne miodobranie powinno odbyć się wraz z końcem następnych pożytków. 

Kiedy dokonuje się miodobrania? Podczas ciepłej, bezwietrznej pogody, bez zagrożenia ulewą i zmiany warunków. Prace powinno się rozpocząć wczesnym rankiem, gdy w ulu znajduje się najniższa liczba robotnic-zbieraczek. W ten sposób zminimalizujemy również ryzyko rabunku ze strony innych rodzin. Warto wiedzieć o tym, że każdorazowe miodobranie prowadzi do intensywniejszych zbiorów przez pszczoły.

Smaczny i wartościowy miód

Jeśli dokonujemy miodobrania po raz pierwszy, upewnijmy się nawet kilkakrotnie, że dany plaster miodu jest zasklepiony, zawierając dojrzały produkt pszczeli. W innym przypadku całość czynności może skończyć się katastrofą. Najważniejsza jest obserwacja, która buduje doświadczenie każdego bartnika. 


‹ Powrót do listy wpisów