Czyszczenie i konserwacja miodarki

Odwirowywanie miodu to codzienność pszczelarza w sezonie, do której odpowiednio się przygotowuje. Gdy jednak wszystkie słoiki zostaną już napełnione produktem pszczelim, nadchodzi czas na czyszczenie miodarki i jej konserwację. Jak zadbać o urządzenie, by mogło służyć kolejne sezony, a uzyskiwany dzięki niemu miód był cały czas najwyższej jakości i doskonałego smaku?

Czyszczenie i konserwacja miodarki

Czyszczenie miodarki to niezbędna czynność

Przed rozpoczęciem czyszczenia miodarki należy ją zawsze bezwzględnie odłączyć od zasilania sieciowego, by wszystkie działania mogły być przeprowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Pierwszą czynnością powinno być lekkie podparcie miodarki z jednej strony, by resztki miodu mogły spłynąć do wiadra. 

Po upływie kilku godzin możemy przystąpić do mycia właściwego. Po skończonym miodobraniu powinniśmy umyć sprzęt gorącą wodą z niewielką ilością preparatów przeznaczonych do mycia urządzeń mających kontakt z żywnością. Często używa się płynów do mycia stosowanego w kuchni lub dedykowanych produktów. Możemy wykonać tą czynność ręcznie za pomocą gąbki lub użyć myjki ciśnieniowej, ewentualnie węża ogrodowego jeśli woda płynie pod dużym ciśnieniem. Po skończonym myciu możemy również odkazić miodarkę specjalnymi środkami, które muszą zostać zawsze dokładnie spłukane wodą. 

Konserwacja miodarki powinna zawsze przebiegać z zachowaniem środków ostrożności. Nie wolno dopuścić do zawilgocenia silnika, sterowania miodarki w przypadku urządzeń elektrycznych oraz zalania łożysk znajdujących się pod bębnem. W przypadku miodarki radialnej lub radialno-kasetowej, by dobrze wyczyścić sprzęt, należy osłonić wewnątrz bębna otwór, przez który przechodzi oś kosza. Zawsze warto sprawdzić instrukcję dołączoną do zakupionego sprzętu, w której producent szczegółowo opisuje wszystkie procedury. Powinniśmy ich przestrzegać, jeśli zależy nam na sprawności sprzętu oraz zachowaniu gwarancji. 

Po myciu konieczne będzie dokładnie spłukanie i osuszenie miodarki, by mogła dobrze posłużyć przed kolejnym miodobraniem. 

Konserwacja miodarki na kolejne miodobrania

Wyczyszczoną i osuszoną miodarkę należy odpowiednio przechowywać. Zaleca się, by urządzenia znajdowały się w pomieszczeniach w temperaturze powyżej 0 stopni C. W kolejnym sezonie musimy dopilnować tego, by nie uruchamiać miodarki zanim osiągnie temperaturę otoczenia – jest to istotne dla osób, które przenoszą sprzęt z pomieszczeń gospodarczych. Przed rozpoczęciem sezonu zalecane jest dokonanie przeglądu pod kątem technicznym i ewentualne usunięcie usterek.

Czysta i zadbana miodarka

Miodarka, podobnie jak każdy inny specjalistyczny sprzęt, wymaga odpowiedniego oczyszczenia i zadbania o poszczególne elementy składowe. Warto te czynności przeprowadzić dokładnie, by mogła nam ona posłużyć przez wiele kolejnych sezonów. Konserwacja miodarki i jej czyszczenie miodarki nie są skomplikowanymi czynnościami, dlatego gdy wykonamy je poprawnie za pierwszym razem, powinny szybko wejść nam w nawyk. 


‹ Powrót do listy wpisów