Co mówi nam gęstość miodu – kilka słów o jakości i parametrach

Każdy miód ma swoją określoną gęstość, która wpływa nie tylko na jego smak, ale przede wszystkim jakość. Prawdziwy, niesfałszowany produkt musi posiadać odpowiednią ciężkość i inne parametry, które świadczą o jego wartości dla konsumentów. Sprawdź, jaka jest gęstość miodu i jak możesz ją prawidłowo skontrolować.

gęstość miodu

Jaka jest gęstość miodu i jego smak

Świeżo zebrany miód pszczeli posiada płynną konsystencję nazywaną patoką, jednak już po kilku dniach czy miesiącach, w zależności od rodzaju, zaczyna się krystalizować, zmieniając swoją formę na stałą. 
Patoka jest gęsta i półpłynna, a jej ciężar właściwy zamyka się w zakresie 1,38-1,45 g/cm3 i drobne wahania zależą od rodzaju roślin, z jakich miód był zbierany. Gęstość miodu wielokwiatowego i innych rodzajów będzie zatem określana na ok. 1,4 g/cm3 i jedynie większe odchylenia powinny nas zaniepokoić. 
Głównym składnikiem miodu są cukry – w miodach nektarowych mogą one wynosić aż 75% składu, w spadziowych ok. 65% składu. W produkcie pszczelim znajdziemy również węglowodany, pierzgę, wosk, kwasy organiczne, związki aromatyczne, substancje białkowe i wodę. Optymalna zawartość wody w miodzie wynosi 18-20%.
Skład chemiczny miodu i jego smak zależy również od gatunku:

Pełnowartościowy miód – parametry, które warto poznać

Jakość miodu określamy za pomocą jego gęstości oraz kilku innych parametrów. Są one regulowane przez Rozporządzenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. 2003 Nr 181, poz. 1773) ze zmianą (Dz. U. 2004 Nr 40, poz. 370), które dopuszcza na rynek produkty spełniające poniższe warunki:

Fałszowanie miodu – jak sprawdzić, czy miód jest pełnowartościowy

Gęstość miodu spadziowego i innych gatunków może pomóc nam określić, czy produkt jest prawdziwy, czy zafałszowany. Poniżej podajemy dwa proste sposoby sprawdzenie jego jakości na podstawie gęstości.
Gęstość miodu sugerującą wysoką jakość produktu można sprawdzić za pomocą areometru po rozcieńczeniu go równą ilością wody i pomnożenia wyniku przez dwa. Jeśli nie posiadamy odpowiedniego sprzętu, możemy przetestować ją na oko. Próba przelewania miodu polega na zaczerpnięciu go dużą łyżką i zlaniu go do tego samego naczynia. W trakcie czynności obserwujemy, czy układa się on na powierzchni na kształt wypukłego stożka czy tworzy wklęśnięcia w kształcie lejka. Im wyższy stożek, by gęściejszy miód. Jeśli tworzy się wklęśnięcie, produkt zawiera zbyt dużo wody w swoim składzie.
Innym sposobem na sprawdzenie jakości za pomocą gęstości, będzie nabranie miodu na łyżkę (niewielką ilość) i obracanie jej wokół własnej osi. Gęsty, prawdziwy miód powinien trzymać się swojej formy, nie spływać.

Gęstość miodu pszczelego ma znaczenie

Gęstość miodu ma ogromne znaczenie dla jego wartości odżywczych, smaku i ogólnie pojętej jakości. Jeśli jego skład nie jest odpowiedni, będzie to miało wpływ na jego ciężar właściwy i sposób zachowywania się. Dzięki kilku prostym testom można upewnić się, że gęstość jest właściwa i zakupiony bądź wyprodukowany miód jest warty swojej ceny. Pamiętajmy o tym, że w 1 l słoiku mieści się zazwyczaj 1,3-1,4 kg produktu pszczelego, dlatego jeśli tak nie jest, możemy podejrzewać jego złą jakość.


‹ Powrót do listy wpisów