Ceny miodu

Ceny miodu są ustalane indywidualnie przez każdego pszczelarza i mogą się wahać w zależności od tego, czy rok pożytkowy był dobry, ile miodu wyprodukowały pszczoły oraz jaka jest wielkość pasieki czy miejsce jej położenia. Niestety wśród bartników panuje niekiedy niezdrowa konkurencja i tzw. walka cenowa. Jaka cena miodu będzie odpowiednia, jeśli zaczynamy dopiero sprzedaż bezpośrednią? O czym pamiętać, ustalając wartość własnych produktów?

ceny miodu

Od czego zależy cena miodu z własnej pasieki

Cena 1 litra miodu jest bardzo zmienna na przestrzeni lat, jednak bywają takie sezony, że są one bardzo do siebie zbliżone. W przypadku udanego roku, można nieco obniżyć cenę, jeśli ilość sprzedanych litrów zrekompensuje to ustępstwo. W przypadku braku sprzyjającej pogody, ilość miodu będzie niższa, co analogicznie wymusza podwyższenie cen. 

Niektórzy bartnicy obawiają się tego, że cena miodu na rynku będzie niższa ich ustalona przez nich, przez co stracą klientów. Jest to dosyć rzadka sytuacja, gdyż miód jest produktem luksusowym, w którym pierwszorzędną rolę nie odgrywa cena, ale jakość. Oczywiście mocno zawyżone ceny w stosunku do konkurencji mogą odstraszać, ale nie ma sensu prowadzić wyniszczającej walki cenowej, gdyż w ten sposób wygramy jedynie krótkoterminowo, pozbywając się zapasów przy znikomym zysku. 

Jak określić ceny miodu

Cena hurtowa miodu będzie różniła się od tej sklepowej. Przede wszystkim w przypadku zakupu większej ilości przez jednego klienta warto obniżyć kwotę sprzedaży. Jeśli oferujemy miód bezpośrednio w pasiece sytuacja powinna być podobna, gdyż nie ponosimy kosztów transportu czy nawet wynajęcia przestrzeni potrzebnej sklepowej. W jaki jednak sposób ustalać koszt produktu, który powinien zapłacić klient?

Cena tegorocznego miodu powinna obejmować całkowite koszty jego wyprodukowania, prowadzenia działalności, wraz z podatkami i kosztami dystrybucji. Kwota sprzedaży powinna być ustalana każdego roku na nowo, gdyż miód podobnie jak inne produkty rolnicze może drożeć w przypadku kiepskich uwarunkowań atmosferycznych. 

Cena miodu w skupie może być świetną wskazówką na to, jak określić wartość poszczególnych miodów. Przykładowo w tym roku (2019) wynoszą one (netto, RSO-P):

Miód musi kosztować

Miód jest wartościowym i bardzo smacznym produktem, który nawet w razie koniecznej podwyżki cen znajdzie swoich amatorów. Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę ze sprzedażą, pamiętajmy o rozsądnym ustaleniu wartości produktów i dbałości o jakość własnej marki, by zyski w kolejnych latach mogły regularnie wzrastać.  


‹ Powrót do listy wpisów