Budowa miodarki – podstawowe elementy miodarki

Miodarki są niezbędne w każdej rozwijającej się i dużej pasiece, gdyż umożliwiają szybkie odwirowanie miodu, zarówno z wykorzystaniem naszej siły, jak i napędu elektrycznego. Wynalezienie tego typu urządzenia było kamieniem milowym w pszczelarstwie. Czy każda miodarka jest zbudowana w taki sam sposób? Jakie są jej najważniejsze elementy, które odpowiadają za jej prawidłową pracę?

Miodarka dziś i dawniej

Miodarka umożliwia odbiór czystego miodu, bez niszczenia plastrów, dlatego z biegiem lat była udoskonalana i zmieniana. Na ten moment budowa miodarki różni się w zależności od jej typu, chociaż każdy model składa się zazwyczaj z dużego zbiornika, do którego trafia odwirowany produkt pszczeli i wirnika do ramek, poruszającego się na osi we wnętrzu zbiornika. Jest on wykonany z materiałów, które nie tylko nie rdzewieją, ale również nie wpływają na smak ani zapach miodu. Odnośnie dna urządzenia, jest ono stożkowate, a na wierzchu znajduje się łożysko osi wirnika. Na jego spodzie znajduje się także kurek, przez który wypływa odwirowany miód. 

Na pierwszy rzut oka dostrzegamy, że zbiornik jest okuty na dole i na górze żelaznymi obręczami i posiada kilka masywnych nóg (zazwyczaj trzy). Dzięki takiej konstrukcji jest on wytrzymały i odporny na duże ciężary. Wszystko zależy oczywiście od typu miodarki, jej przeznaczenia czy wielkości. 

Budowa miodarki elektrycznej różni się nieco od ręcznej, gdyż posiada ona napęd oraz silnik. Daje to możliwość skupienia się na innych pracach oraz bardziej precyzyjnym sterowaniem procesu wirowania. Wybrane modele miodarek mogą posiadać automat do podgrzewania miodu oraz różne dodatkowe funkcje ułatwiające pracę pszczelarza.

Wszystkie elementy miodarki mające styczność z miodem muszą być wykonane z materiałów odpornych na korozję oraz przebadanych i dopuszczonych do kontaktu z żywnością. Elementy konstrukcyjne wykonuje się zazwyczaj ze stali kwasoodpornej lub malowanej proszkowo, a bęben i dno miodarki również z blachy kwasoodpornej, a pokrywa z tworzywa sztucznego.

Budowa miodarki

Budowa miodarki według poszczególnych typów

Miodarki dzielą się na trzy podstawowe typy:
- diagonalną,
- kasetonową,
- radialną.

Budowa miodarki diagonalnej wyróżnia się tym, że plastry umieszczamy w pozycji równoległej do ściany bębna, po czym należy je przestawić i odwirować drugą stronę. Mieści w sobie zazwyczaj po kilka plastrów.

Budowa miodarki kasetonowej różni się tym od diagonalnej i radialnej, że posiada ona ażurowe kasety, w których umieszczamy plastry. W tym przypadku za pomocą wirnika sterujemy jej pracą – kasety odwracają się samoczynnie, odwirowując produkt pszczeli z drugiej strony. Mieści w sobie kilkadziesiąt plastrów.

Czym zaskoczy nas budowa miodarki radialnej? Tutaj miód wylatuje jednocześnie z obu stron plastra dzięki temu, że ramki umieszcza się promieniście w stosunku do osi wirnika. Mieści w sobie od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu plastrów.

Miodarka niezbędna w każdej pasiece

Miodarka to jeden z wielu niezbędnych elementów wyposażenia każdej pasieki. Warto znać jej budowę i podstawowe informacje na temat funkcjonowania, by lepiej zrozumieć proces powstawania miodu i poszerzyć swoją wiedzą bartniczą. Czy coś was zaskoczyło? Jaki typ miodarki działa w waszej pasiece?


‹ Powrót do listy wpisów