Blog

Jaką miodarkę wybrać? Jaką miodarkę wybrać?

Zastanawiasz się nad tym, jaka miodarka będzie najlepsza do twojego ula? Sprawdź zestawienie naszych uli i pasujących do nich miodarek!

Co mówi nam gęstość miodu – kilka słów o jakości i parametrach Co mówi nam gęstość miodu – kilka słów o jakości i parametrach

Każdy miód ma swoją określoną gęstość, która wpływa nie tylko na jego smak, ale przede wszystkim jakość. Prawdziwy, niesfałszowany produkt musi posiadać odpowiednią ciężkość i inne parametry, które świadczą o jego wartości dla konsumentów. Sprawdź, jaka jest gęstość miodu i jak możesz ją prawidłowo skontrolować.

Miodarki ze stali nierdzewnej Miodarki ze stali nierdzewnej

Szeroki wybór urządzeń służących do odwirowywania miodu sprawia, że często zastanawiamy się nad tym, który z modeli będzie najlepszy i jakie są jego najważniejsze cechy. Dzisiaj powiemy kilka słów o materiale wykonania miodarki diagonalej, kasetowej i innych maszyn służących podczas miodobrania. Czy zawsze są to modele nierdzewne? Czym się wyróżniają i jakie są właściwości takiej stali?

Kremowanie miodu Kremowanie miodu

Kremowanie miodu nie jest popularną praktyką, jednak coraz więcej pszczelarzy rozważa jej zalety i wady, chcąc wprowadzić urozmaicenie wśród oferowanych produktów. Zobacz, na czym polega cały proces, jakie maszyny będą niezbędne i jakie są najlepsze sposoby na zmianę konsystencji miodu.

Dojrzałość miodu Dojrzałość miodu

Początkujący bartnicy, którzy dopiero zakładają pasiekę i przygotowują się do pierwszego miodobrania w kolejnym sezonie, zadają sobie wiele pytań dotyczących miodu – kiedy będzie on gotowy do zbioru i co stanie się, jeśli za szybko go odwirujemy? Ile razy do roku trzeba będzie wykonać miodobranie i czy dojrzałość ma związek z rodzajem miodu?

Jak przeprowadzić miodobranie? Jak przeprowadzić miodobranie?

Pierwsze miodobranie jest dla każdego bartnika wielkim przeżyciem. Wiąże się także z dużą liczbą wątpliwości. Jaka pogoda na miodobranie będzie najlepsza? Kiedy rozpocząć wszystkie czynności i jak często zajmować się odwirowywaniem miodu?

Ceny miodu Ceny miodu

Ceny miodu są ustalane indywidualnie przez każdego pszczelarza i mogą się wahać w zależności od tego, czy rok pożytkowy był dobry, ile miodu wyprodukowały pszczoły oraz jaka jest wielkość pasieki czy miejsce jej położenia. Niestety wśród bartników panuje niekiedy niezdrowa konkurencja i tzw. walka cenowa. Jaka cena miodu będzie odpowiednia, jeśli zaczynamy dopiero sprzedaż bezpośrednią? O czym pamiętać, ustalając wartość własnych produktów?

Wirowanie miodu: jak i kiedy wirować miód? Wirowanie miodu: jak i kiedy wirować miód?

Wirowanie miodu jest niezbędnym procesem podczas każdego miodobrania. Należy jednak dobrać odpowiedni sprzęt dopasowany do rodzaju miodu i wielkości naszej pasieki, a następnie prawidłowo ocenić, czy produkt pszczeli jest już dojrzały. Zobacz, co musisz wiedzieć o wirowaniu miodu, by wszystko przebiegło bez większych problemów.

Dotacja do miodarek – jak uzyskać dotację do sprzętu Dotacja do miodarek – jak uzyskać dotację do sprzętu

Każda osoba prowadząca pasiekę musi na bieżąco zaopatrzać się w różnego rodzaju sprzęty i urządzenia, które są niezbędne do poprawy efektywności pracy. Jednym z nich jest miodarka, która umożliwia odwirowanie czystego miodu z ramek. Niestety nie jest ona najtańszym urządzeniem, dlatego wielu pszczelarzy zastanawia się, jak zaoszczędzić na jej zakupie. Odpowiedzią może być skorzystanie z programów pomocy, które skupiają się wokół wsparcia dla osób związanych z obszarem rolnictwa. Na czym polegają dotacje do sprzętu pszczelarskiego? Kto i na jakich warunkach może uzyskać je w 2019 roku?

Czyszczenie i konserwacja miodarki Czyszczenie i konserwacja miodarki

Odwirowywanie miodu to codzienność pszczelarza w sezonie, do której odpowiednio się przygotowuje. Gdy jednak wszystkie słoiki zostaną już napełnione produktem pszczelim, nadchodzi czas na czyszczenie miodarki i jej konserwację. Jak zadbać o urządzenie, by mogło służyć kolejne sezony, a uzyskiwany dzięki niemu miód był cały czas najwyższej jakości i doskonałego smaku?

Budowa miodarki – podstawowe elementy miodarki Budowa miodarki – podstawowe elementy miodarki

Miodarki są niezbędne w każdej rozwijającej się i dużej pasiece, gdyż umożliwiają szybkie odwirowanie miodu, zarówno z wykorzystaniem naszej siły, jak i napędu elektrycznego. Wynalezienie tego typu urządzenia było kamieniem milowym w pszczelarstwie. Czy każda miodarka jest zbudowana w taki sam sposób? Jakie są jej najważniejsze elementy, które odpowiadają za jej prawidłową pracę?

Jaki silnik do miodarki? Jaki silnik do miodarki?

Wiele osób próbuje samodzielnie budować miodarki, zastanawiając się nad tym, jaki silnik poradzi sobie z jej docelową funkcją, jaką jest odwirowywanie miodu. Jeśli dysponujecie przestarzałym urządzeniem, którego nie chcecie wymieniać na nowe, być może silnik uległ zniszczeniu i zastanawiacie się, jaki będzie najlepszy? Zobaczcie co powinniście wiedzieć w temacie napędów do miodarek.

Jaką miodarkę wybrać do mojej pasieki? Jaką miodarkę wybrać do mojej pasieki?

Miodarka to podstawowe wyposażenie każdej pasieki, dzięki któremu będziemy mogli przeprowadzić udane miodobranie. Jak jednak wybrać najlepszy sprzęt do swoich potrzeb? Jaka miodarka do małej pasieki, a jaka do średniej lub do towarowej? Zobaczcie, na co zwracać uwagę w czasie zakupu tego typu urządzenia i cieszcie się komfortowym odwirowywaniem produktu pszczelego. 

Wirówka do miodu – porównanie typów miodarek Wirówka do miodu – porównanie typów miodarek

Zastanawiasz się nad tym, która wirówka do miodu będzie najlepsza? Czym tak naprawdę różnią się poszczególne modele i do jakich miodów czy wielkości pasiek będą odpowiednie? Porównaliśmy dla ciebie popularne typy miodarek, pomagając ci w doborze najbardziej optymalnego modelu do swojej pasieki. Dowiedz się, czy znasz najważniejsze różnice!