Zastanawiasz się nad tym, jaka miodarka będzie najlepsza do twojego ula? Sprawdź zestawienie naszych uli i pasujących do nich miodarek!
Każdy miód ma swoją określoną gęstość, która wpływa nie tylko na jego smak, ale przede wszystkim jakość. Prawdziwy, niesfałszowany produkt musi posiadać odpowiednią ciężkość i inne parametry, które świadczą o jego wartości dla konsumentów. Sprawdź, jaka jest gęstość miodu i jak możesz ją prawidłowo skontrolować.
Szeroki wybór urządzeń służących do odwirowywania miodu sprawia, że często zastanawiamy się nad tym, który z modeli będzie najlepszy i jakie są jego najważniejsze cechy. Dzisiaj powiemy kilka słów o materiale wykonania miodarki diagonalej, kasetowej i innych maszyn służących podczas miodobrania. Czy zawsze są to modele nierdzewne? Czym się wyróżniają i jakie są właściwości takiej stali?
Kremowanie miodu nie jest popularną praktyką, jednak coraz więcej pszczelarzy rozważa jej zalety i wady, chcąc wprowadzić urozmaicenie wśród oferowanych produktów. Zobacz, na czym polega cały proces, jakie maszyny będą niezbędne i jakie są najlepsze sposoby na zmianę konsystencji miodu.
Początkujący bartnicy, którzy dopiero zakładają pasiekę i przygotowują się do pierwszego miodobrania w kolejnym sezonie, zadają sobie wiele pytań dotyczących miodu – kiedy będzie on gotowy do zbioru i co stanie się, jeśli za szybko go odwirujemy? Ile razy do roku trzeba będzie wykonać miodobranie i czy dojrzałość ma związek z rodzajem miodu?
Pierwsze miodobranie jest dla każdego bartnika wielkim przeżyciem. Wiąże się także z dużą liczbą wątpliwości. Jaka pogoda na miodobranie będzie najlepsza? Kiedy rozpocząć wszystkie czynności i jak często zajmować się odwirowywaniem miodu?
Ceny miodu są ustalane indywidualnie przez każdego pszczelarza i mogą się wahać w zależności od tego, czy rok pożytkowy był dobry, ile miodu wyprodukowały pszczoły oraz jaka jest wielkość pasieki czy miejsce jej położenia. Niestety wśród bartników panuje niekiedy niezdrowa konkurencja i tzw. walka cenowa. Jaka cena miodu będzie odpowiednia, jeśli zaczynamy dopiero sprzedaż bezpośrednią? O czym pamiętać, ustalając wartość własnych produktów?
Wirowanie miodu jest niezbędnym procesem podczas każdego miodobrania. Należy jednak dobrać odpowiedni sprzęt dopasowany do rodzaju miodu i wielkości naszej pasieki, a następnie prawidłowo ocenić, czy produkt pszczeli jest już dojrzały. Zobacz, co musisz wiedzieć o wirowaniu miodu, by wszystko przebiegło bez większych problemów.
Każda osoba prowadząca pasiekę musi na bieżąco zaopatrzać się w różnego rodzaju sprzęty i urządzenia, które są niezbędne do poprawy efektywności pracy. Jednym z nich jest miodarka, która umożliwia odwirowanie czystego miodu z ramek. Niestety nie jest ona najtańszym urządzeniem, dlatego wielu pszczelarzy zastanawia się, jak zaoszczędzić na jej zakupie. Odpowiedzią może być skorzystanie z programów pomocy, które skupiają się wokół wsparcia dla osób związanych z obszarem rolnictwa. Na czym polegają dotacje do sprzętu pszczelarskiego? Kto i na jakich warunkach może uzyskać je w 2019 roku?
Odwirowywanie miodu to codzienność pszczelarza w sezonie, do której odpowiednio się przygotowuje. Gdy jednak wszystkie słoiki zostaną już napełnione produktem pszczelim, nadchodzi czas na czyszczenie miodarki i jej konserwację. Jak zadbać o urządzenie, by mogło służyć kolejne sezony, a uzyskiwany dzięki niemu miód był cały czas najwyższej jakości i doskonałego smaku?
Miodarki są niezbędne w każdej rozwijającej się i dużej pasiece, gdyż umożliwiają szybkie odwirowanie miodu, zarówno z wykorzystaniem naszej siły, jak i napędu elektrycznego. Wynalezienie tego typu urządzenia było kamieniem milowym w pszczelarstwie. Czy każda miodarka jest zbudowana w taki sam sposób? Jakie są jej najważniejsze elementy, które odpowiadają za jej prawidłową pracę?
Wiele osób próbuje samodzielnie budować miodarki, zastanawiając się nad tym, jaki silnik poradzi sobie z jej docelową funkcją, jaką jest odwirowywanie miodu. Jeśli dysponujecie przestarzałym urządzeniem, którego nie chcecie wymieniać na nowe, być może silnik uległ zniszczeniu i zastanawiacie się, jaki będzie najlepszy? Zobaczcie co powinniście wiedzieć w temacie napędów do miodarek.
Miodarka to podstawowe wyposażenie każdej pasieki, dzięki któremu będziemy mogli przeprowadzić udane miodobranie. Jak jednak wybrać najlepszy sprzęt do swoich potrzeb? Jaka miodarka do małej pasieki, a jaka do średniej lub do towarowej? Zobaczcie, na co zwracać uwagę w czasie zakupu tego typu urządzenia i cieszcie się komfortowym odwirowywaniem produktu pszczelego.
Zastanawiasz się nad tym, która wirówka do miodu będzie najlepsza? Czym tak naprawdę różnią się poszczególne modele i do jakich miodów czy wielkości pasiek będą odpowiednie? Porównaliśmy dla ciebie popularne typy miodarek, pomagając ci w doborze najbardziej optymalnego modelu do swojej pasieki. Dowiedz się, czy znasz najważniejsze różnice!